- Mer information
- Kalendarium
- Befintlig sida: Webbinar 14 februari 2024
Riskbedömning för yrkeslärare
- 14 februari 2024
- 15:00 - 15:50
- Onlinewebbinar i Teams
Varmt välkomna till vår webbinarieserie som under 2024 framförallt kommer att rikta sig mot yrkeslärare, men även kan intressera andra. Denna gång är det Malin Nilsson (yrkeshygieniker Centrum för arbets- och miljömedicin, Stockholm) som kommer att föreläsa om "riskbedömning för yrkeslärare, förväntas jag kunna det här, vad är mitt ansvar, var vänder jag mig för att få information?"
Länk till webbinaret
Innehåll:
- Hur gör man en riskbedömning för en lektion?
Måste jag? Vad är mitt ansvar? - Hur får jag eleverna att leva som jag lär (och förhoppningsvis gör..)?
Målgrupp:
Framförallt yrkeslärare och studie- och yrkesvägledare men webbinaret kan även passa för personal inom elevhälsan och andra intresserade.
Anmälan:
Anmäl dig till höger (nedan på mobilen), glöm inte att kryssa för de datum du vill delta så att du kan få en länk till webbinariet när det är dags.
Liknande händelser
- 2025-09-03 Skyddsåtgärder på gymnasiets yrkesutbildningar
- 2025-10-15 Buller i arbets- och skolmiljön
- 2025-11-05 Kontaktallergi och atopiskt eksem hos ungdomar - starten på arbetslivet
- 2025-12-10 Autism och ADHD, yrkesval och diagnoskriterier.
- 2026-02-04 Medicinska kontroller och andra arbetsmiljöaspekter i skolläkares arbete